poniedziałek, 23 lipca 2012

Ramadan karim - życzenia na czas muzułmańskiego postu

Nastał okres szczególny dla wielu - czas Ramadanu.


Jest taka tradycja zakorzeniona w wielowyznaniowych krajach arabskich - tradycja składania życzeń z okazji ważnych świąt w każdej religii, każdej wierze. Przyłączając się do tej pięknej tradycji przesyłamy świąteczne pozdrowienia do wszystkich naszych fanów, znajomych, klientów - wyznawców Islamu. 

Z okazji rozpoczęcia Miesiąca Ramadan, miesiąca postu, składamy najpiękniejsze życzenia - niech wszelkie posty, wyrzeczenia i ofiary składane we wszelkich intencjach przyniosą nadzieję, pocieszenie, radość i pokój w Waszych domach i rodzinach. Ramadan Kareem!

Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Święty dla muzułmanów, upamiętnia miesiąc, w którym archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi i rozpoczął objawianie Koranu przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Ramadan to miesiąc postu. Muzułmaninowi nie wolno spożywać żadnych posiłków od świtu do zmierzchu. W tym czasie nie wolno pić napojów, palić tytoniu, uprawiać seksu.
Post w Ramadanie niesie pokutę i odpuszczenie grzechów.
W Ramadanie zjada się dwa posiłki - pierwszy przed świtem - suhur. Następnie, wraz z wołaniem do porannej modlitwy następuje czas postu aż do zachodu słońca. Iftar to posiłek zjadany po zachodzie słońca, główny posiłek celebrowany w gronie rodzinnym, sąsiadów i przyjaciół. Ramadan kończy się świętem Eid al-Fitr.

W tym roku miesiąc muzułmańskiego postu trwa od 20 lipca do 18 sierpnia.

4 komentarze:

 1. Bardoz zacny to zwyczaj, by szanować święta związane nie tylko z własną religią czy kulturą. Cieszy mnie, że i w Polsce zaczynamy to zauważać, czyżbyśmy stawali się coraz bardziej "multikulturowi"?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ramadan Mubarak :) A co jadacie na suhur i iftar?

  OdpowiedzUsuń
 3. No właśnie? co z jedzeniem o poranku i o zachodzie słońca? :) Miłego ramadanu, Hassan! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ramadan karim. i podlacze sie do pytania, co jadacie o poranku i wieczorem? :)

  OdpowiedzUsuń