Zupa z dyni z czerwoną soczewicą, kardamonem i arabskimi grzankami

Piękne dynie na straganach się pysznią i w ogródkach. Ponieważ chłopcy zażyczyli sobie posiadanie dyniowych strachów w domu, ze światłem świeczki przez upiorne zębowe i oczne otwory,  dnia pewnego miałam w kuchni sporo dyniowego miąższu. Szukałam pomysłu na ciekawe danie z dyni z arabską nutą. Bardzo lubimy zupę dyniową. Więc pomysł wyklarował się dość szybko. Dodatek czerwonej soczewicy, kardamonu i przyprawy ras el hanout nadał zupie dyniowej bliskowschodniego charakteru i wzbogacił smak, a grzanki z chleba arabskiego okazały się być świetnym dodatkiem, dzięki któremu zupa była doskonale sycąca.



Składniki dla 5-6 osób

Przygotowanie

Dynię pokroić w 1-2 cm kawałki, odstawić. Posiekać cebulę i czerwoną paprykę w drobniutką kosteczkę. W brytfannie lub na patelni rozgrzać masło klarowane (lub olej) wyłożyć cebulę i paprykę i zmiękczyć mieszając. Dodać pokrojoną dynię i przysmażyć (ok. 10 min.) mieszając od czasu do czasu. Warzywa zalać rosołem i zmiksować blenderem do uzyskania kremowej konsystencji. Do zmiksowanej mieszanki dodać opłukaną czerwoną soczewicę, rozgniecione strączki kardamonu, sól i przyprawę, i gotować na małym ogniu ok. 30 min. (Zupa na etapie dodawania soczewicy nie może być za gęsta bo ten składnik jeszcze bardziej zupę zagęści. W razie potrzeby dodać wody lub rosołu).
W czasie gdy zupa pyrka w garnku rozgrzać piekarnik do temp. ok. 180-200 st. C.  Krążki chleba arabskiego pokroić ostrym nożem w kostkę ok. 1,5 x 1,5 cm. Wysypać równomierną warstwą na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i podpiec na złoty kolor (mniej więcej 10 min.).
Na suchej patelni uprażyć ziarna dyni mieszając, by się nie przypaliły.
Zupę doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać gorącą w miseczkach posypaną grzankami i uprażonymi ziarnami dyni. Pyszna, jesienna, doskonale rozgrzewająca zupa. 


Saha ła hana!
Smacznego :)

Komentarze

  1. Swietnie wyglada! Na jesien nie ma jak zupa z dyni :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też jesteśmy fanami tej zupy! A z arabską nutą lubimy tym bardziej ;) pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
  3. O kurczę ! Wasz blog jest niesamowity i taki ...pyszny :P!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia arabska cz. 5 - najpopularniejsze dania kuchni arabskiej I

Mtebbal kousa czyli pasta z miąższu cukinii

Ramadan karim - życzenia na czas muzułmańskiego postu