Kibbe bysenije czyli kibbe z blaszki


Masa mięsno-burgulowa to często używana na Bliskim Wschodzie baza do dań. Przygotowywaliśmy już z takiej masy kibbe (kybbe, kibby). To masa burgulowo-mięsna nadziewana mięsem, zlepiona w kształt kropli wody, smażona w głębokim tłuszczu.
Pyszne danie, charakterystyczne w smaku dzięki przyprawie do kibbe, mającej w swoim składzie ziele angielskie, pieprz czarny, pieprz cayenne, papryczki chilli, kumin, cynamon, goździki, majeranek, gałkę muszkatałową, kwiaty róży.

Dziś proponujemy nieco inny rodzaj kibbe, nie mniej popularny w krajach arabskich - kibbe z blaszki, z formy, czyli kibbe bysenije.


Bardzo wygodny, na pewno szybszy sposób na oryginalnie przygotowane mięso mielone. Bardzo lubię dania, które robią się same. Kibbe bysenije do takich należy. 
Do mieszania mięsa z pozostałymi składnikami używamy w domu miksera planetarnego - duża misa i mocne mieszadło - świetny i bardzo wygodny sposób na wymieszanie masy mięsno-burgulowej. A piekarnik piecze. Minimum pracy, bardzo smaczny efekt :)

Tym razem kibbe bysenije podaliśmy z ryżem z szarije (przepis na pyszny ryż na sposób arabski jest tutaj >>), do gotowania którego dodaliśmy zieloną soczewicę. Smaczniej i na bogato :) Do tego doskonały na upały jogurt z zielonym ogórkiem, miętą, posolony i popieprzony do smaku. Można dodać czosnku. Świetna propozycja obiadowa lub kolacyjna - niewiele pracy i oryginlane, smaczne, pożywne i ekonomiczne danie gotowe.

Porcja z 1 kg mięsa to porcja na 8-10 osób. 

Kibbe bysenije
opcjonalnie:
  • 1 szklanka orzechów włoskich zmielonych do ulubionej grubości
  • 1-2 łyżki orzechów pinii, uprażonych lekko na suchej patelni


Przygotowanie:

Cebulę posiekać, czosnek wycisnąć. Mięso i pozostałe składniki (oprócz wody) wymieszać dokładnie. W miarę mieszania dodawać wodę (którą wchłonie kasza), do czasu uzyskania jednolitej, lekko klejącej się masy.

Masę burgulowo-mięsną przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, wygładzić powierzchnię. Po wierzchu masy rozsmarować ok. 2 łyżki melasy z granatów.
Włożyć do piekarnika i piec ok. 1,5 godziny w temp. 170 st C. Mięso skórczy się odsłaniając boki blaszki, a wierzch powinien być przyrumieniony. Gdy z otworu po nożu wbitym w upieczoną pieczeń wyleci przejrzysty płyn bez śladów surowego mięsa - kibbe bysenije jest gotowe.


Podawać na gorąco np. z ryżem, kaszą, ziemniakami czy pieczywem. Jeśli na wywarze, który wypiecze się z mięsa przygotujemy sos, otrzymamy świetny dodatek do dania czyniąc go nieco bardziej... polskim ;)



Zielona sałata z dodatkami, zielony ogórek z jogurtem i miętą, ogórek kiszony ;) Wszystko pasuje i smakuje. To co zostanie można na drugi dzień odgrzać, wykorzystać do zapiekanki lub zjeść na zimno. Jeśli coś zostanie :)

Saha ła hana! Smacznego:)

Komentarze

  1. Prostota wykonania powala :) Na pewno przetestuje!

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiem Wasz blog! Tysiąc pyszności w jednym miejscu. Niebawem chcę się zabrać za ciasteczka z tahiną.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia arabska cz. 5 - najpopularniejsze dania kuchni arabskiej I

Mtebbal kousa czyli pasta z miąższu cukinii

Ramadan karim - życzenia na czas muzułmańskiego postu