Fettusz - sałatka z podpiekanym arabskim chlebem


Fettusz (فتوش, fattusz, fattush) - jedna z najbardziej popularnych sałatek bliskowschodniej kuchni. Jej charakterystycznym składnikiem są kawałki arabskiego chleba, podpieczone na chrupko w piekarniku lub piecu i pocięte lub połamane. W krajach arabskich fettusz jest często przygotowywany w domach lub przez kucharzy dla zagospodarowania czerstwego chleba, który po podpieczeniu staje się pełnowartościowym składnikiem pysznej sałatki i nadaje jej ciekawej chrupkości.


Innym, niemalże obowiązkowym składnikiem fettusz są liście rośliny po arabsku zwanej bakla, a po polsku portulaka pospolita. To mięsiste listki, o orzeźwiającym i nieco kwaskowatym smaku. Niestety u nas mało dostępne i nasze fettusz jest o nie uboższe.

Fettusz w swoim składzie ponadto może mieć sałatę np. rzymską, choć nie we wszystkich przepisach sałata występuje. Co kraj, co miasto, to receptura na fettusz:)

Ważnym składnikiem sałatki jest inny orzeźwiający komponent - owoce granatu lub melasa z granatu. Dla kwaskowatego smaku dodaje się również sumak.

Fettusz składa się z warzyw pociętych w dość duże kawałki, w odróżnieniu od tabbouleh, również bardzo popularnej sałatki, która powinna być posiekana bardzo drobno.
Sałatkę podaje się jako samodzielne danie - przystawkę.

Składniki
na 4 osoby
  • 1/2 główki sałaty rzymskiej (lub lodowej)
  • 1 pęczek pietruszki 
  • 1 łyżka posiekanej mięty świeżej lub łyżeczka suszonej
  • 1 pęczek portulaki - same listki, bez gałązek (jeśli akurat mamy w ogródku)
  • 1 papryka czerwona, 1 zielona
  • 2 pomidory
  • 2 średnie ogórki zielone gładkie
  • 1 pęczek szczypiorku lub mała cebula
  • 4 rzodkiewki (w naszej sałatce nie ma bo dzieci wcześniej wyjadły;)
  • 2 placki chleba arabskiego (khobez, pita)
  • garść ziaren granatu (jeśli mamy pod ręką)
Sos


Przygotowanie


Placki chleba (może być czerstwy, suchawy) wkładamy do gorącego piekarnika na ruszt) i podpiekamy aż staną się rumiane. Podpieczony na chrupko chleb połamać lub pokroić w kostkę ok. 2 x 2 cm.

Sałatę myjemy, osuszamy i rwiemy do miski. Paprykę, pomidory obrane ze skórki, ogórki zielone, rzodkiewkę kroimy na średniej wielkości kawałki (ok. 1,5 x 1,5 cm). Kroimy szczypiorek, siekamy miętę i pietruszkę. Jeśli składnikiem jest cebula zamiast szczypiorku, kroimy ją w cienkie piórka. 

W moździerzu tłuczemy ząbek czosnku z solą, dodajemy sok z cytryny, grenadinę, sumak, oliwę - mieszając tłuczkiem robimy aksamitny sos do połączenia się składników. W przypadku braku moździerza można czosnek przecisnąć przez praskę, włożyć do słoiczka, dodać pozostałe składniki sosu, zakręcić przykrywkę i energicznie potrząsać słoiczkiem aż powstanie jednolita mieszanka. Sos jest wówczas gotowy.

Do miski z sałatą wrzucić pokrojone warzywa, kawałki chleba, polać sosem. Wymieszać. Gotowe! Zajadać zaraz po przygotowaniu.


Sałatkę można przygotować wcześniej - przypiec chleb, pokroić warzywa, które przechowujemy w lodówce. Przed podaniem posypać chlebem i wymieszać z sosem.

Saha ła hana!
Smacznego :)

Komentarze

  1. Świetna sałatka, bardzo ją lubię. Muszę spróbować z sosem z melasą z granatów, bo dotychczas robiłam taką sałatkę bez tego dodatku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Boższzzzz, a miałam nie jeść wieczorami :) Cudownie mi zapachniało taką sałateczką!
    Asia Stajniowa

    OdpowiedzUsuń
  3. Extra pomysł na pozbycie się placków pita już otwartych, często zasychają w lodówce. Bardzo się cieszę, że tu trafiłam, pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia arabska cz. 5 - najpopularniejsze dania kuchni arabskiej I

Mtebbal kousa czyli pasta z miąższu cukinii

Ramadan karim - życzenia na czas muzułmańskiego postu