Za'atar - tymianek na sposób arabski

Za'atar w języku arabskim oznacza tymianek. W ten sam sposób określamy również mieszankę ziół powstałą z wymieszania tymianku jako głównego składnika i dodatkowych. Zielony zaatar w swoim składzie oprócz tymianku, tradycyjnie ma prażone ziarno sezamu i sól. Dodatkowo zielony za'atar może zawierać - np. oregano, kumin, nasiona kopru włoskiego. Za'atar czerwony zrobiony jest z mieszanki za'ataru (i opcjonalnie innych źiół) i czerwonego sumaku. 

Na Bliskim Wschodzie za'atar to bardzo popularny składnik dań i dodatek. W arabskiej kuchni jest niemalże tak powrzechnie stosowany jak sól. Dzieci arabskie lubią kanapki z za'atarem - rolki tradycyjnego chleba khobez, polane odrobiną oliwy i posypane za'atarem przed zwinięciem. Popularne manakisz - placki z ciasta drożdżowego polane oliwą z za'atarem i pieczone w piecu chlebowym (lub piekarniku). Za'atar używany jako przyprawa do warzyw i dań mięsnych. Ciasteczka z za'atarem, rogale z za'atarem. Za'atar z oliwą w miseczce jako jeden ze składników tradycyjnego arabskiego śniadania... Lubimy za'atar :)



manakisz z za'atarem 

Za'atar świeży - domowa mieszanka

2 łyżki mielonego świeżego tymianku
1 łyżka mielonego świeżego oregano 
2 łyżki sezamu prażonego
2 łyżeczki sumaku
1/2 łyżeczki soli

Wymieszać składniki, przesypać do szczelnego pojemnika i zużyć w ciągu 1 tygodnia.

A dla leniwszych;) polecamy gotowe oryginalne mieszanki za'ataru:
http://www.arabskie.pl/pl/searchquery/zaatar/1/full/5?url=zaatar

Przepisy z wykorzystaniem za'ataru :)

Będzie więcej za'atarowych propozycji, bo bardzo lubimy za'atar :)

Saha ła hana!
Smacznego :)

Komentarze

  1. Witaj, uwielbiam domowe mieszanki przypraw. :) Powiedz proszę: czy bez sumaku będzie to miało choć trochę właściwy smak, czy nie? Nie mam go pod ręką, stąd moje wahanie: robić, czy wstrzymać się, aż kupię sumak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sumak nadaje mieszance kwaskowatego smaku. Bez tego dodatku mieszanka nie będzie kwaskowata w smaku. Kwaskowatość od-sumakowa napewno sprawia, że za'atar jest taki nieco... orzeźwiający.
      Szczerze powiedziawszy, ja osobiście preferuję bez sumaku :) Wybór należy do ciebie.

      Usuń
    2. Trochę potrwało, zanim wybrałam się po sumak. Chiałam mieć oryginalny smak, i się opłacało. Przepyszne! Też teraz mogę mówić "lubimy za'atar"! :) Twój przepis wstawiłam na moim blogu, dziękuję!

      Usuń
  2. a ja zrobiłam z sumak http://codojedzenia.pl/zaatar-jak-zrobic-przyprawe-zaatar/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia arabska cz. 5 - najpopularniejsze dania kuchni arabskiej I

Mtebbal kousa czyli pasta z miąższu cukinii

Ramadan karim - życzenia na czas muzułmańskiego postu