Msabbaha - cieciorka z hommosem i jogurtem na gorąco
Msabbaha to danie z cieciorki zainspirowane miłością do hommosu. I w rzeczywistości zawiera wszystkie składniki tej popularnej pasty z cieciorki. Ba! Zawiera w sobie również sam hommos :)
W przeciwieństwie do hommosu msabbaha podaje się gorące lub dobrze ciepłe.
Mimo, że może nie podziela popularności hommosu, msabbaha jest dość często spotykanym daniem, szczególnie śniadaniowym, w niemalże wszystkich krajach Bliskiego Wchodu.
Ciekawostką jest to, że w Syrii pojęciem msabbaha określa się... hommos. Co kraj to obyczaj ;)
Aby przygotować msabbaha potrzebujemy hommos, cieciorkę, sos tahini, jogurt.
Hommos robimy go na świeżo, np. z tego przepisu, lub korzystamy z gotowego, który po doprawieniu czosnkiem, tahini i jogurtem wykorzystamy do naszego dania.
Przygotowujemy sos tahini - woda, tahini, czosnek, sok z cytryny, sól.
Np. wg tego przepisu: sos tahini. Jest to wersja z jogurtem.
Możemy zrobić też sos tahini lżejszy, z wodą - W miseczce mieszamy równe części tahini i zimnej wody (np. o ok 1/3 kubka, dodajemy 2 łyżki soku z cytryny, zmiażdżony ząbek czosnku, dobrą szczyptę soli. Mieszamy do uzyskania jednolitego w strukturze, dość rzadkiego i jasnego sosu.
3/4 kubka ciecierzycy moczymy na kilka godzin. Zlewamy wodę, zalewamy świeżą i gotujemy do czasu, aż ziarna będą bardzo miękkie ale nie rozpadające się. Odsączamy, ale nie przelewamy zimną wodą. Cieciorka powinna być gorąca. Wrzucamy do garnka i utrzymujemy w cieple.
Można ten etap skrócić używając cieciorki z puszki - tę również należy dogotować do miękkości.
W dużej misce, wymieszać 1/2 kubka hommosu i gorącą cieciorkę. Polewamy po wierzchu sosem tahini oraz dobrze rozmieszany jogurtem naturalnym (ok. 1/3 kubka) i dobrą oliwą z oliwek (ok. 1/3 kubka). Nie mieszamy składników a delikatnie potrząsamy miską. Przenosimy zawartość miski do miseczek do serwowania. Można msabbaha przygotować tak, aby składniki potrawy rozkładać w pojedynczych miseczkach, wówczas nie będzie konieczności przekładania gotowego dania do serwowania.
Danie powinno być gorące lub dobrze ciepłe, o konsystencji gęstej zupy, składniki nie do końca wymieszane, tak by wyczuwalne były smaki każdego z osobna.
Udekoruj, dopraw czerwoną słodką papryką, świeżą pietruszką, cebulą, szczyptą kuminu i soli, jeśli konieczna. Podawaj z chlebem, konserwowanymi papryczkami i innymi kiszonkami, że świeżymi warzywami (pomidory, ogórki, mięta, rzodkiewki, dymka) lub ulubioną sałatką.
Saha ła hana!
Smacznego :)
Z chęcią bym spróbowała tej potrawy :)
OdpowiedzUsuńCiągle używasz nazwy cieciorka zamiennie dla ciecierzycy. Wiesz, ze to zupełnie inne rośliny?
OdpowiedzUsuń